Elisabetta Polenghi

Son 70 yılda 18 darbe gören Tayland’da herhangi bir suçla yargılanan asker sayısı sıfır. 2010 yılında çıkan çatışmalarda ölen sivil sayısı ise 90. Ordu destekli iktidara karşı yapılan gösteriler haftalarca sürünce ordu duruma müdahale etmiş ve siviller arasında silahlı militanlar bulunduğu ortaya çıkınca kontrolü kaybeden askerler sivil halka ateş açmış.

Bu olaylar sırasında hayatını kaybedenlerden biri de İtalyan gazeteci Fabio Polenghi. Onun ölüm haberini aldığı günden beri bir detektif gibi çalışan ve Fabio’nun ölüm saatinden, hangi yönden ateş açıldığına dair tüm delilleri kendi çabasıyla toplayan Elisabetta Polenghi ise kız kardeşi. Onun delillerine göre kardeşini vuran bir asker. Son iki yıldır İtalyan elçiliği yardımıyla birkaç kez Bangkok’taki yetkililerle görüşme fırsatı bulabilmiş ve ilk kez bu Temmuz ayında bir soruşturma başlatılacağı haberini almış.

Olayların akabininde ilk önce sivil militanları suçlayan ordu yetkilileri, bugün askerlerin de ölümlere yol açmış olabileceğini söyleme noktasına gelmiş durumda. Henüz herhangi bir ismin ifşa edilmesi ya da mahkemede yargılanması gibi bir ihtimal ufukta yok.

Askerin iktidara karşı çıkan olayları algılayış biçimi öncelikli olarak monarşiye bir saldırı olduğu şeklinde. Onlar Kral’a saygısızlığı bahane ediyorlar ama huzursuzluğun ana nedeninin zengin ve fakir arasındaki muazzam uçurum olduğunu herkes biliyor.

Fotoğrafta Polenghi, 2012 Mayıs’ında hükümetin son olaylar nedeniyle mağdur olan ailelere verdiği tazminatı alırken görülüyor.

Buradan itibaren konuyu 12 Eylül’e bağlayabilir ve 98 yaşındaki Kenan Evren’i 40 yıl sonra göstermelik biçimde mahkemeye çıkarmaya çalışıp işkencecileri, tetikçileri ve tetiği çekenleri terfi ettiren devletimizle ilgili gözlemlerimizden, buradaki insanların da adalet yolunda önlerinde yıllaaar yıllar olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s