Diren Gezi Parkı #4

ofke

On gün önce, olayların iktidardakiler tarafından tırmandırılmasına dair okuduğum bazı teorilere ‘acaba bu mu?’ diye yaklaşıyordum. ‘Kendi halkını kışkırtarak, aşağılayarak başbakan ve ekibi nereye varmak istiyor olabilir?’ diye uzun uzun yazıyordu çeşitli gazeteci, akademisyen ya da diğer görüş bildirenler.

Bugünkü kişisel düşüncem ise olan bitenin ardında strateji falan olmadığı. RTE’nin beğenilmemeyi, takdir edilmemeyi kendine yedirememesinden başka bir derinliği yok bu kaosun. Orta Doğu’nun en başarılı lideri, büyük usta, heybetin yeter diye bütün dünya onu pohpohlarken, nasıl oldu da kendi ülkesinde halk bu kadar nankör olabildi? Anlayamadığı, kızdığı ve kızdıkça dozu gün be gün artan bir şiddetle cevap verdiği soru bu.

Olan biteni izlerken yapılan konuşmalara, seçilen kelimelere bakıyorum. Uzay gemisinden, telekineziden, Avrupa Parlamentosu’na yazılan mektubun dilinden, Melih Gökçek’in mesajlarından, Vali Mutlu’nun, Egemen Bağış’ın konuşmalarından ve bütün o diğer bakan, vali, milletvekili, belediye başkanı, müdür sıfatlı kişilerin açıklamalarından sonra benim anladığım, Türkiye’nin gerçekten inanılmaz şanslı bir ülke olduğu:

Çünkü bunca iki lafı bir araya getiremeyen, emir kulu olmak dışında ‘olmak’ nedir bilmeyen, siyaset, tarih, toplum, insan, kriz, ilim-bilim nedir, nasıldır hiçbir fikri olmayan bu yöneticilerle bu ülke niye hala çöl olmadı; niye bizler aç susuz sokaklarda sürünmüyoruz, başka türlü açıklayamıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s