Phuket – Bangkok Arası Otobüs Yolculuğu

otobus-garPhuket’teki otobüs garı Phuket Town‘a birkaç kilometre uzaklıkta. Niye bilmiyorum, otobüs garı deyince kendimi kaotik bir ortama hazırlamıştım ama hiç öyle değildi. Patong’dan bindiğimiz taksiyle gara ulaştıktan sonra otobüsler hemen karşımızdaydı. Biletimizi önceden yine bu gardan almıştık, bilette yazan peron numarasına bakarak otobüsümüzü de zorluk çekmeden bulduk. Tek yapmamız gereken biraz bekleyip saati geldiğinde binmek oldu. Söylenenlere göre, erkenden bilet almadan, yola çıkmak istediğin gün gitsen de garda mutlaka otobüs ve yer bulabiliyormuşsun.  

bangkok-otobus

Dışarıdan iki katlı görünen otobüslerin esas yolcu katı üst kat. 24 kişilik VIP otobüsler olarak geçiyorlar. Farklı farklı şirketler var bu hizmeti veren ama hepsi güvenilir değilmiş. Bazıları bavulları kaybediyormuş. Biz Phuket Travel Tour‘u seçtik, memnun da kaldık. Ama hangisi iyi hangisi kötü karar veremeseydik, devletin işlettiği VIP otobüsler en çok tercih edilenlerin başında geliyor.

otobus-iciVIP otobüsler 50 kişilik otobüslere göre daha pahalı ama koltuklar, arkadaki yolcuyu hiç sıkıştırmadan, 135 derece geriye yatıyor ve ayaklarını da uzatabiliyorsun. Bangkok’a yolculuk 12 saat sürdü ama yolun yarısından çoğu uyuyarak geçti. Son derece rahattı. Keşke her yöne olsa bu otobüslerden.

Saat 00.30’da 20 dakikalık bir mola verdik. Bu da yolculuğun tek molasıydı. Mola yerinde inince ‘Hah, İkbal Tesisleri’ne geldik.’ dedim. Demek, otobüs molası evrensel bir organizasyon. Dünyanın bir ucunda da aynı şekli almış. Hediyelikler, yemekçiler, masalar, tatlılar, tuvaletler. Gece yarısı olması nedeniyle pek dişimize göre yiyecek bulamadık. Ya çok acı ya çok tatlı görünüyordu yemekler. Küçük bir kafeden üzümlü kek ve kahve aldık. Ayrıca çantamızda püskevitlerimiz de vardı tabii.

otobus-soforYola çıkmamıza yarım saat kala 5 kutu enerji içeceği içen şoförümüz, kalp krizi geçirmeden yolu tamamladı.  Yolculuk rahattı ama saat 19:00 otobüsüne bindiğimiz için karanlıkta ‘etrafı seyrede seyrede’ tarzı bir seyahat olamadı. Dışarıda güzelim bir manzara olduğunu bildiğin halde pencereden dışarısını barut rengi görmek bu yolun tek dezavantajı oldu. 

otobus-yolcularyolcu-beklemegarda-masajbekleme-salonu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s