Kamboçya, Phnom Penh’de Yeni Yıl

fcc

Phnom Penh’de yeni yılı karşılamak için FCC, nehir manzarası ve lezzetli yemekleri ile iyi bir seçim oldu. Restoranda saat 19.00’a kadar ‘happy hour’ imiş (bir alana bir bedava); ilk içkilerimiz çifter çifter geldi. Rezervasyonsuz gitmemize rağmen yer bulduk ama biz biraz erkenciydik. Akşamın ilerleyen saatlerinde barda masa beklemek zorunda kalanlar olduğunu gördük.

yol

Yemeğin ardından biraz kalabalığı ve duran trafiği izleme keyfi yaptık. Bütün şehir, nehir kenarına akın etmekteydi.

yilbasi

baloncu

Sahil iyice dolunca, kalabalığın arasına karışma vakti geldi. Sahili boydan boya turladık. Aslında Kamboçya, yeni yılı Tayland’da olduğu gibi, ay takvimine göre Nisan ayında kutluyor. Bu yüzden yılbaşına özel geleneksel herhangi bir tören yoktu. Şehirdeki turist sayısı da nispeten düşük olduğundan yılbaşı öncesinde de süslemeydi, alışverişti, herhangi bir yeni yıl çılgınlığı yaşandığına şahit olmadık. Aslında 31 Aralık’ta Phnom Penh’i turlarken, hangi günde olduğumuzu bilmesek, ‘bugün yılbaşı’ demek zor olurdu. Belli ki özel bir gün için toplanılmış ama ne; soru işareti olarak kalırdı herhalde.

tutsu

Sahildeki türbelerin önünde yeni yılı dualarla karşılayanları izledik, tütsü yakıp ibadet ettiler.

phnompenhriver

Saat 12’yi geçtiğinde kalabalıktan önce bir uğultu ardından alkışlar yükseldi. Büyük bir kalabalıktan aynı anda mutluluk nidaları yükselmesi bence her zaman coşku verici, kayıtsız kalmak imkansız. Biz de birden çok sevindik yeni yıla girdik diye.

havai

Az bir gecikmeyle sahilin ilerisindeki bir noktadan havai fişek atılmaya başlandı. Sahil boyunca havai fişeklerin patladığı, Bangkok ya da Singapur’dan örnek alınan kutlamalar acaba hangi yıla denk gelecek? Aklımdan geçmedi değil.

people

Havai fişek atılmaya başlanması ile birlikte bir an için duran trafik, gösteri biter bitmez kaldığı yerden kördüğüm olmaya devam etti. Biraz yürüyüp öyle tuk-tuka bindik.

Yeni yılı yeni  bir şehirde karşıladık, bol seyahatli bir yıl olmaya devam etsin 🙂

One thought on “Kamboçya, Phnom Penh’de Yeni Yıl”

  1. ne kadar sahaneymis yeni yila girisiniz…zaten bizden once girdiniz iyice kiskandim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s