Kamboçya Rotası Genel

kambocya harita

Kamboçya’yı gezmeye Siem Reap‘le başladık ve burada Angkor tapınaklarını, Siem Reap’in 2 yılda epey genişlemiş şehir merkezini ve ziyarete yeni açılmış sayılan Beng Mealea tapınağını gezdik. Şimdiye dek yediğim en güzel Hint yemeği (Dakshin’s Restaurant), SPA salonunda yeşil çay eşliğindeki muhteşem manikür,  sıcak francalalar, bisiklet maceramız, dış kapısında ayakkabılarımızı çıkardığımız otelimiz, her yemekten sonra aksatmadığımız ekler pasta ritüeli, yılmadan bıkmadan her önlerinden geçene ‘tuk-tuk sir?’ diye soran tuktukçular, tuktukçuların kendi aralarında bitmeyen el şakaları, bir çocuk kadar filtresiz çıkan kahkahaları ve tabii çocuklar: dirayetli, her koşula ayak uyduran, her şeye muhtaç ama çoktan ununu elemiş gibi görünen çocuklar aklımda kalanlar oldu.

Siem Reap’in ardından Battambang geldi. Siem Reap’teki kalabalığın ardından Battambang sanki terk edilmiş, boş bir şehir gibiydi. Battambang’da köylere yaptığımız tuk-tuk yolculukları, doğa ve insan manzaralarının başkalığı, güzelliği ve zamanda yolculuk hissi unutulmazdı. Bir de tabii Battambang’da sürpriz bir şekilde hava soğuktu. LG mağazasından odamızın içine kadar gelen disko havalarını, odamızın binlerce dolar değerindeki ahşap mobilyalarını, devasa balkonumuzu, yarasa mağarasını, yerel pazar turlarımızı şimdiden unutulmazlar arasına alıyorum.

Battambang’dan sonra otobüsle başkent Phnom Penh‘e geldik. Kamboçya’daki otobüs yolculuklarının en çarpıcı özellikleri bir agresif klima, iki otobüste kesintisiz dönen video klipler. Klima kapanmıyor, kısılmıyor. Hazırlıksız yakalanmamak, sıkı giyinmek gerek. Video kliplere yapacak bir şey yok. Bir süre sonra insan duymuyor artık. Sesi sonuna kadar açık Kamboçya halk şarkıları.

Phnom Penh’in en özel yanı, yeni yıla burada girmemiz oldu. Beklediğimden küçük bir şehir ama turistlerin rahatı Kamboçya halkının rahatından daha çok düşünülüyor, bunu (üzülerek) söyleyebilirim. Ülkede grev var, her gün sokak gösterileri var ama internette okumasak, haberlerde görmesek, farkına varmamız mümkün değil. Resmen bizden kaçırıyorlar.

Mekong Nehri, planlı yapılaşma (şimdilik), kuralsız trafik, genç nüfus ve yılbaşı hediyemin lavaboya düşüp gözden kaybolması, lavabo başında dona kalmam, otele gelen tesisatçının boruyu sökerek hediyeyi bulup beni sevindirmesi ve benimle birlikte benim kadar sevinmesi, henüz Phnom Penh’den çıkmadığımız için taze taze aklımda.

Sıradaki durak Sihanoukville, deniz kenarı. Eh, biraz yüzmenin vaktidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s