Kamboçya Sahilleri

otresplaj

Tapınaklar, kırlar, köyler derken sonunda Kamboçya’da deniz kenarına, Sihanoukville şehrine vardık. Kuzeyde ara ara bize hırka giydiren hava, aşağılara iner inmez tropikal telden çalmaya başladı. Sihanoukville’in gözde sahillerinden Ochheutal Plajı’na oldukça yakın olan Yanathyna Hotel’de kalıyoruz. Nasıl, yazı okunmuyor değil mi? Bilerek yaptım, bu isimlerin telaffuzu ile biz her gün ne eğleniyoruz, ne eğleniyoruz!

Sihanoukville

Kamboçya’da deniz havuz sıcaklığında, dibi kum, temiz bir deniz. Tropikal su rengini tam yakalayamıyor ama bu suyun rengi meselesi güneş ışınlarının açısından suyun tuz oranına, o kadar çok değişkene bağlıymış ki, şimdi nedir nedendir kısmını geçiyorum.

ochheutalplaj

İlk gün Occheutal Plajı‘na uğradık. Burası upuzun, tek tük turistlerin olduğu bir plaj. Aslında bu saydıklarım sayesinde, kulağa ideal bir plajmış gibi gelse de şemsiye olmaması, yeme-içme alternatifinin azlığı ve bir de bu plajın yerel halkın piknik mekanlarından biri oluşu, turistlerin burayı fazla tercih etmemesine yol açıyor. Yerel halkın piknik yeri derken, biz oradayken kumda piknikçi görmedik fakat etraftaki plastik kap kacaktan bu sonuç çıkıyor. Sahille ilgilenen hiçbir işletme olmayınca, kum gözle görülür şekilde çer çöp dolmuş. Sahil benimmiş gibi üzüldüğümü söyleyebilirim.

otresbeach

Ochheutal’in az ilerisinde Serendipity Plajı var ama burasının yüzme keyfinden çok, kıyıda eğlence arayanlara hitap ettiği söylendiği ve denizi pek övülmediği için henüz oraya uğramadık. Bizim bir sonraki durağımız Otres Plajı oldu. Yerli, yabancı işletmeler sahil boyunca yan yana kurulmuş. Özellikle yabancılar geniş şezlongları, şemsiyeleri, gölge altında masaları, hamakları ve tabii sayfa sayfa menüleriyle Otres’i kafa dinleyip denizin tadını çıkarmak için ideal bir plaja dönüştürmüşler.

flyboard

Şu ana dek ilk izlenimim, Asya’ya gelmişken farklı bir sahil kenti daha görmek için Sihanoukville ziyaret edilebilir. Örneğin bizim için harika bir durak oldu.  Ancak uzak ülkelerden gelecek olanlar için tek başına yeterli bir destinasyon olmayabilir. Yeni yeni ünlenen bu kentin tam teşekküllü olmak için birkaç senesi daha var diyeyim. Zaten turist sayısı da, tropikal iklimli bir sahil kentine göre düşük sayılır. Plajlar bir şekilde daha hızlı toparlanıyor gibi ama plaj dışına çıkıldığında yapacak fazla bir şey yok. Şık şıkıdım emekliler ile yeşil saçlı punk’lar akşam aynı restoranda buluşmak durumunda kalıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s