Otres Plajı

otresb

Kamboçya günlerinin sonuna yaklaşırken, Otres Plajı da ‘özlenecekler’ listemize girmiş bulunuyor. Burayı o kadar sevdik ki çevredeki diğer plajlar ya da küçük adalar bile aklımızı çelemedi.

otresplaj

Otres’i özel bir yere koyduk çünkü deniz güzel, plaj sakin ve neredeyse her gün gittiğimiz Dune adlı mekanda geniş şezlonglar, Fransız aşçı ve taze makine kahvesi var. Dünyada çok daha güzel plajlar olduğu bir gerçek fakat o plajların çoğunda az önce saydıklarımı aynı anda bulmak ne kadar mümkün?

plaj

Plaj çevresinde şu an eksik olan güzellik ve masaj salonlarının, manavların ya da bijuterilerin yerini Kamboçyalı genç kadınlar dolduruyor. Sattıkları mala göre epey yüksek ama turisti zorlamayacak fiyatlar söylüyorlar. 3 yıl önce geldiğimizde her şey 1 dolardı. Bu yıl 1 doların yüzüne bakan yok.

motor

Kamboçya’da hem trafik hem de polis korkusu nedeniyle daha önce motor kiralamamıştık ancak Sihanoukville bu konuda da ayrıcalıklı çıktı. ‘Trafik yok’ diyecek kadar az araç var sokakta.

tuktuk

Trafik tehlike olmaktan çıkınca polis de pek ortalarda görünmüyor herhalde. En azından biz ‘Gendarmerie Royale’ ibareli bir araç dışında hiç polisle karşılaşmadık. Tuk-tuk seçeneği hep var fakat motor her zaman daha hesaplı ve rahat bir seçenek. Tuk-tuk demişken, işte ilk kez burada karşımıza çıkan, arabadan bozma bir tür.

otres beach 033

Plajın hemen arkasındaki toprak yol sadece birkaç adım uzaklıkta ve bu bölgenin henüz bakir sayılacağının bir ispatı gibi kırmızı kırmızı uzanıyor.

bungalov

Bu çevrede denize sıfır ya da birkaç metre uzaklıkta, epey de temiz görünen bungalovlar var lakin ortak tuvalet ya da klimasızlık gibi cazip olmayan yanları herkese göre değil.

okuzler

Deniz sonrası otele dönüş yolunda her günkü manzara. Sahil, merkez ve oteller arası motorla birkaç dakikada alınan kısa bir mesafe. Ana yol asfalt fakat yan yollar yine toprak ve tümseği, tozu derken ilerlemesi epey zor oluyor.

Belki deniz belki toprak yollar ama işte bir şekilde günlük bir rota tutturduk ve Sihanoukville’de bundan sapmak da hiç içimizden gelmedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s