Sihanoukville Akşamları

sahil yemek

Plajlara dalıp Kamboçya Sihanoukville akşamlarınadn hiç söz etmediğimi fark ettim. Bunun başlıca nedeni şehirde akşamların sakinliği olmalı. Akşam yemeği hemen herkes için başlıca aktivite. Elbette sadece burada değil, dünyanın her yerinde isteyince geceyi uzatmak mümkün. Barıydı, sahil muhabbetiydi derken Sihanoukville’de de dışarıda sabahı edenler vardır mutlaka. Fakat bu grubun genç bir azınlık olacağı muhakkak.

barbeku

Barbekü ve deniz ürünlerinin oldukça revaçta olduğunu söyleyebilirim. Güzel de yapıyorlar. Deniz kenarı olduğu için karides, kalamar bol kepçe geliyor sofraya. Süt ürünleri, restoran dışı sokak yemekleri, kırmızı et, buz ve sosis Kamboçya’da ne olur ne olmaz diye kaçındığımız yiyecekler oldu.

lahmacun

Barberkü dışında bir şeyler yemek istenirse, hiç de fena olmayan İtalyan restoranları var. Hatta bunlardan birini bir Türk işletiyor: Olive & Olive. Türk restoranı değil de Akdeniz mutfağı olarak sınıflandırmış kendini. Menü de et ve İtalyan yemekleri var, bir de lahmacun!

olive

Kamboçyalı garsonun çabuk çabuk ‘lamcun’ diye not alması güldürdü bizi. Restoran sahibi de oradaydı, ‘yenga sana kuzu yaptırayım’ diye girdi muhabbete.  İnternette pek övmüşler, ambiyans yerinde ama biz yemekleri çok tutmadık. Ravioli çiğ geldi, benim kuzu da belli ki danaydı.

barlar

Akşamları yemekten sonra dükkanlara bakarak yürüyüş yapmak isteyen olursa, henüz ortada dükkan olmadığı için, sahil boyu sıralanan restoranların arasında ufak bir hazım yürüyüşü gerçekleştirilebilir. Yemek sonrası kahve için de, otel kafeleri dahil birkaç yerde makine kahvesi bulmak mümkün. 

bakkal

Dükkan yok ama diş macunu, bisküvi, su gibi küçük çapta ihtiyaçlar için yol kenarındaki bakkallardan genel ihtiyaç malzemeleri karşılanabilir. Tabii bu ithal malların fiyatları en lüks marketle yarışır seviyede olmak koşuluyla.

gunbatimi

Hava bulutsuzsa, deniz sonrası aktivitesi olarak güneşin batışı da izlenebilir. Sanki ilk kez oluyormuş gibi, güneşin ufukta kayboluşunun her seferinde ne kadar çok insanı kendine çekebildiğine, Sihanoukville’de bir kez daha şaşırdım.

Sıradaki durak yeniden Tayland. Sri Lanka diyorduk ama şu an Tayland’da öyle güzel bir hava ve bizim de hiç görmediğimiz öyle güzel kıyılar var ki, bu kadar yakınında olup da kayıtsız kalamayacağımızı fark ettik. Deniz, güneş kanımıza girdi işte yeniden.  Bu kez Tayland’ın, yine sahilleriyle meşhur, Krabi bölgesinde olacağız.

“Sihanoukville Akşamları” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s